poniedziałek, 9 maja 2016

Rejestracja na zabytek

Garbus już zarejestrowany, postanowiliśmy opisać jaką procedurę musieliśmy przejść przy rejestracji.Krok 1.
Pierwszym krokiem jest umówienie się na oględziny samochodu z rzeczoznawcą, wizyta rzeczoznawcy z Dziedziny Historii Motoryzacji i Oceny Pojazdów Zabytkowych trwa kilka minut, rzeczoznawca przygotuje ocenę techniczną samochodu celem przedłożenia Konserwatorowi zabytków. Nam dodatkowo wykonywał tzw. Białą Kartę (można ją zrobić samemu). Czas oczekiwania na dokumenty dni, cena opinii + białe karty 500 zł.Krok 2.
Z dokumentami od rzeczoznawcy, tj. 2 egzemplarze oceny technicznej i 2 egzemplarze białych kart, udajemy się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, na miejscu wypisujemy 2 wnioski, składamy dokumenty. Wpis był do odbioru na 2 dzień, jest bezpłatny. 

Krok 3.
Udajemy się na przegląd do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, najlepiej wcześniej na wybraną stację podjechać i umówić się na przegląd, pobrać wniosek o przeprowadzenie badania zgodności pojazdu zabytkowego z warunkami technicznymi, wniosek zawiera 77 pytań. Przegląd może trwać do 2 godzin, z czego ponad godzinę diagnosta będzie wypisywał dokumenty. Na przegląd zabieramy ocenę techniczną od rzeczoznawcy, białą kartę, wpis do ewidencji zabytków oraz wyżej wymieniony wniosek. Od diagnosty otrzymujemy 3 dokumenty: zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego, protokół oceny stanu technicznego pojazdu zabytkowego.
Koszt przeglądu 98 zł.

Krok 4.
Jeśli auto było sprowadzone z zagranicy udajemy się do Urzędu Celnego po wydanie zaświadczenia o zwolnieniu z akcyzy. Zabieramy ze sobą wpis ocenę techniczną rzeczoznawcy oraz wpis do ewidencji zabytków. Musimy wypełnić druk AKC – 3. Z UC dostajemy kolejny dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju od pojazdu kolekcjonerskiego. Koszt 22 zł, czas 1 dzień.

Krok 5.
Tłumaczenie dokumentów, koszt 150 zł, czas 1-2 dni.

Krok 6.
Z zebraną stertą dokumentów udajemy się do Wydziału Komunikacji, tam wypisujemy kolejne wnioski o rejestrację pojazdu. Rejestracja zabytku w WK to 220 zł, razem z tablicami nalepkami i innymi opłatami. Niestety musieliśmy poczekać kilka dni aż wyprodukują dla nas tablice rejestracyjne. Jedyny dokument którego nie zwrócili przy rejestracji to brif, po miesiącu możemy starać się o odzyskanie go składając w WK wniosek o zwrot, podając powód, że dokument ma dla nas wartość kolekcjonerską.

Podsumowanie
Koszt całkowity - 990 zł, czas potrzebny do rejestracji około 3 tygodnie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz